Historia
Budowę rozpoczęto w 1928 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1930 roku. Obiekt jest położony na wysokości 2320 m i jest drugim, po Breslauer Hütte, co do wysokości śląskim schroniskiem w Alpach. Dzięki usytuowaniu na stoku „schodkowym” praktycznie nie ma przy nim zagrożenia lawinowego – właśnie z tego powodu została wybrana ta lokalizacja.
W latach 1977-1978 schronisko rozbudowano. Na szczęście zachowało ono swój przedwojenny klimat. Widoczne są w nim akcenty górnośląskie, a szczególnie katowickie – każdy pokój w schronisku nosi nazwę jednego z miast Górnego Śląska. Wystrój nawiązuje także do historii sekcji i do regionu – na ścianach znajdują się fotografie przewodniczących sekcji, miast i pejzaży Heimatu oraz opisy miast okręgu przemysłowego. Pomimo upływu lat schronisko jest w bardzo dobrym stanie i cały czas jest unowocześniane przez członków sekcji. Posiada między innymi: kolektory słoneczne oraz baterie fotowoltaiczne na dachu; generatory elektryczne – wodny, poniżej niewielkiej zapory, oraz spalinowy; a także chłodnie spożywczą chłodzoną wodą ze strumienia.
Schronisko czynne jest od lipca do końca września, a w pozostałe miesiące otwarty jest dobrze wyposażony winterraum. W czasie sezonu za cały obiekt odpowiada Hüttenwirtin – pani Erna Rosenauer i jej mąż.
Brandstatt 2
A-9854 Malta tel: 0043/664/9148021
Dojazd
- czas dojazdu z Katowic to ok 8-9 godz. – wyjeżdżając kierujemy się na Ostrawę, następnie Brno i Wiedeń, dalej można wybrać 3 drogi; dłuższe ale wygodniejsze (caly czas jedziemy autostradami), przez Salzburg lub Graz albo krótszą, podobną czasowo przez Leoben. Do ceny paliwa należy doliczyć koszt winiety w Czechach i w Austrii (po ok. 45 zł), oraz 10 Euro za przejazd tunelem na A10 (jeżeli jedziemy przez Salzburg lub Leoben).
- z autostrady A10 zjeżdżamy na miejscowość Gmund, a następnie przez Maltę kierujemy się w górę doliny mijając malowniczy wodospad Fallbach (w okresie zimowym droga ta może byc zamknięta z powdu zagrożenia lawinowego). Po paru kilometrach dojedziemy do rogatek – tutaj zaczyna się płatna droga Hochalmstrasse, za wjazd na nią zapłacimy 22 Euro (jeżeli wracając przedstawimy kwitek z noclegu w Kattowitzer Hutte odzyskamy 5 Euro).
- po przekroczeniu rogatek mamy do wyboru trzy parkingi (zaznaczone czerwoną kreska na mapie): pod Gmundner Hutte, mały łatwy do przeoczenia parking równoległy do drogi „Zundelscher Forstweg” oraz najbardziej malowniczo położony przy hotelu Sporthotel Maltaltal. Jeżeli nie chcemy płacić 22 Euro możemy próbować zaparkować przed rogatkami (dojście do Gmunder Hutte zajmuje ok. 1 godz.).
Dojście do schroniska
- z przystanku Kolnbrein (Sporthotel Maltaltal 1931 m) ścieżka górską „Salzgitter”, średnio- trudna trasa z zabezpieczeniami, 2,5 – 3 godz.
- z parkingu „Zundelscher Forstweg” w dolinie Malty (ok. 1500 m), łatwa trasa, 2,5 – 3 godz.
- z Gmündner Hütte w dolinie Malty (ok. 1200 m), łatwa trasa, z dużym przewyższeniem, 4,5 godz.
Szczyty
Grosser Hafner (3076 m)
- normalna oznaczona droga (liny z drutu ) 2 – 2,5 godz, możliwe przejście do Kleinen Hafner (3017 m) – czas 1 godz.
Grosser Malteiner Sonblick (3030 m)
- bez drogi, czas 3 – 4 godz. możliwe przejście do Mittler Sonnblick (3000 m)
Kolnbreispitze (2934 m)
- południowa grań – czas 3 do 4 godz., ewentualnie przez Petereck (2891m npm.) z Wastlkarscharte dodatkowo 2 godz.
Weinschnabel (2753 m npm.)
- trudna trasa 4 -4,5 godz.